Psy, świnie i podeszwy

W naszej kulturze istnieje bardzo wiele przesądów odnoszących się do z pozoru zupełnie niegroźnych rzeczy, które mają przynosić nieszczęście. Katastrofa stanie się w chwili, kiedy zbijemy lustro lub rozsypiemy sól, a czarny kot zdecydowanie nie poprawi nikomu humoru.

Do tego obraźliwe może być pokazanie języka lub tak zwanej figi, a na przykład we Włoszech wykonuje się dziwny gest w okolicach nosa, który też jest bardzo obraźliwy. W krajach arabskich podobnie są gesty, które uchodzą za obraźliwe i zwierzęta, z którymi są problemy, ale jest to zupełnie inna menażeria niż w naszym kręgu kulturowym.

Nieczyste mięso

W judaizmie i w islamie istnieje zakaz jedzenia wieprzowiny. Z naszego punktu widzenia zakaz absurdalny i w dodatku jest tłumaczony tym, że jest to mięso nieczyste. W krajach arabskich bardzo trudno jest dostać boczek czy żeberka, ale nic się na to nie poradzi i trzeba się z tym pogodzić, albowiem właśnie taką mają kulturę. Warto jednak o tym wiedzieć. Warto też wiedzieć, że wcale nie jest to aż tak głupie, jak się można spodziewać. Nieodpowiednio przygotowane mięso świń zawiera wągry tasiemca, bardzo groźnego pasożyta, a dzięki historykom wiemy, że była to wielka plaga w antyku. Zabobon przednią bronił.

Pogarda dla najlepszego przyjaciela człowieka

Jeszcze bardziej niezrozumiała kwestia dla człowieka Zachodu to nienawiść muzułmanów do psów. Jak z wszystkimi niedorzecznymi wierzeniami niezależnie od szerokości geograficznej bywa, wyrasta to bezpośrednio z zabobonu. Pies symbolizuje bowiem nieczystość i dwulicowość, co oczywiście nie jest prawdą. Szacunku dla psów muzułmanie nie mają żadnego, chociaż zwykle traktują je neutralnie, tak jak my traktujemy na przykład wróble. Nazwanie kogoś psem jest bardzo obraźliwe w kulturze arabskiej.

Podeszwa buta to wielka obraza

Bardzo obraźliwe jest też pokazywanie podeszwy, co bywa problematyczne zwłaszcza dla kobiet przywykłych do zakładania nogi na nogę oraz dla osób z kultury anglosaskiej, gdzie wywalenie nóg na biurko jest standardem, nawet w czasie przyjmowania gości. Wzburzony arab może zdjąć swoje klapki czy inne podobne buty, w które jest ubrany i zacznie osobę, która w jakiś sposób mu podpadła, gonić. Będzie wymachiwał swoją bronią niczym maczugą, a jeśli zostaniemy nią trafieni, zostaniemy w oczach innych ludzi strasznie upokorzeni. Ten aspekt można zauważyć w telewizji, kiedy wściekłe z powodu kreskówki lub jakiejś innej błahostki tłumy wymachują butami.

Dodaj komentarz