Savoir-vivre w krajach arabskich

Podróżowanie po krajach arabskich nie jest do końca dobrym pomysłem w ostatnim czasie, ale nie należy przesadzać i udawać, że wszystkie części tego dość sporego wycinka globu są jakoś specjalnie niebezpieczne. Niestety, niebezpieczne mogą być, jeśli tylko będziemy się zachowywać w sposób nieodpowiedni.

Trzeba mieć na uwadze, że podobnie jak w naszej my w naszej kulturze, Arabowie są strasznymi hipokrytami i jeśli na czymś można zarobić lub jakoś inaczej skorzystać, a nikt nie zobaczy, zrobią wszystko. W przeciwieństwie do nas nie będą jednak odwracać wzroku na działania określane u nich jako tabu lub po prostu zabronione przez religię. Nasze tolerancyjne mrzonki ograniczone są tylko do naszego podwórka i nie należy się spodziewać, ze dostaniemy takie traktowanie, jakie serwujemy u siebie innym.

Muzułmanie i terroryści

Jedną z podstawowych rzeczy, jakie trzeba rozumieć o świecie arabskim jest fakt, że dobry człowiek w tym kraju to muzułmanin. Oprócz muzułmanina są jeszcze ludzie błądzący, którzy wierzą w bajki zaczerpnięte z biblii, których można tolerować, ale najlepiej za opłatą i powinni oni siedzieć cicho. Większość ludzi w naszym kraju zalicza się właśnie do tej kategorii i jeśli chce mieć spokój, powinna właśnie siedzieć cicho. Bynajmniej nie mówimy tutaj o nieprzyjemnościach typu jakaś niezbyt uprzejma wymiana zdań, ale o problemach typu wyrok więzienia. Czasami nawet kilkuletni. Najgorzej mają się ateiści, ponieważ przedstawiony powyżej tok myślenia jest taki, że skoro muzułmanin jest dobry, to każdy, kto robi coś złego, nie jest muzułmaninem, a człowiek nie wierzący w żadne bajki jest z definicji całkowitym przeciwieństwem muzułmanina. Jedynym ratunkiem dla ateisty w krajach arabskich jest to, że wielu ludzi nie ma pojęcia, czym ateista jest. Lepiej im tego nie tłumaczyć.

Kobieta w świecie islamskim

Wbrew pozorom, problemy kobiet w świecie islamskim nie są wcale poważne, przynajmniej jeśli chodzi o turystki. W miejscowościach typowo turystycznych mogą się czuć całkowicie swobodnie i nie będzie najmniejszych problemów z niczym. W miejscach mniej uczęszczanych kobieta jest praktycznie tabu i zbliżanie się do nieznajomej kobiety jest czymś burzącym krew w żyłach każdej babci i każdego dziadka. Problemy będzie miał mężczyzna, nie kobieta. No chyba, że kobieta go sprowokuje, wtedy może się to źle skończyć. Prowokacją jest na przykład nieodpowiedni ubiór, więc trzeba się pod tym względem dostosować lub zostać w domu.

Dodaj komentarz