Jakie powinny być rozmiary bagażu rejestrowanego i podręcznego?

Wyjeżdżając na wakacje, w podróż służbową lub wycieczkę samolotem, powinniśmy wiedzieć, ile i jakiego bagażu możemy zabrać na pokład lub nadać w formie bagażu rejestrowanego. Każda linia lotnicza może w inny sposób określać takie limity, dlatego warto przed rozpoczęciem pakowania sięgnąć po regulamin linii i sprawdzić takie kwestie osobiście.

Bagaż główny

Podczas pierwszej odprawy biletowo-bagażowej, jaką przechodzimy na lotnisku, musimy zdać swój bagaż główny, nazywany również bagażem rejestrowanym. W zależności od linii lotniczych, inne wymiary i wagę może mieć ten bagaż. Przykładowo w popularnych liniach lotniczych rejsowych wygląda to w następujący sposób:

  • Ryanair – bagaż rejestrowany może mieć maksymalnie 20 kg i mierzyć 81x119x199 cm.
  • PLL LOT – bagaż rejestrowany o wadze maksymalnie 23 kg i wymiarach wynoszących łącznie 158 cm (suma trzech boków),
  • Air France – bagaż do 23 kg,
  • Wizz Air – bagaż rejestrowany, dodatkowo płatny, o wadze do 32 kg i wymiarach: 149x119x171 cm,
  • easyJET – bagaż rejestrowany w taryfie standardowej może mieć do 20 kg i wymiary łączne 275 cm (suma wszystkich boków – długość, szerokość i wysokość).

Warto mieć takie kwestie na uwadze, jeśli kupujemy walizki. Sklep może udzielić informacji na temat powszechnie stosowanych limitów wagowych i rozmiarowych bagażu rejestrowanego w samolocie.

Bagaż podręczny

Oprócz bagażu rejestrowanego, pasażer większości linii lotniczych ma możliwość zabrania na pokład samolotu niewielkiego bagażu, nazywanego bagażem podręcznym. On również musi mieścić się w założonych limitach wagowych i wielkościowych. Dobrze jest nabyć torby przeznaczone na bagaż podręczny, aby mieć pewność, że nie będą one zbyt duże dla linii lotniczej, którą zamierzamy w najbliższym czasie podróżować.

W Ryanair obowiązuje jeden bagaż podręczny w cenie biletu, o wadze maksymalnej 10 kg oraz maksymalnych wymiarach 55x40x20 cm. Można też zabrać ze sobą małą torebkę czy torbę na laptopa o wymiarach maksimum 35x20x20 cm, bez limitu wagowego. Dla porównania w przypadku zakupu biletu na tanie linie lotnicze Wizz Air, można zabrać ze sobą bezpłatnie jedynie bardzo mały bagaż, o wadze do 10 kg i wymiarach 42x32x25 cm.

Zawsze trzeba przed wyjazdem dla własnego spokoju zmierzyć i zważyć bagaże, zwłaszcza wtedy, gdy lecimy liniami lotniczymi o restrykcyjnych zasadach w tym zakresie i nie chcemy dopłacać za nadbagaż.