Jak samodzielnie udrożnić rurę?

Zapchana rura w toalecie, w umywalce, brodziku czy w wannie lub zlewie, jest niemałym problemem. Najlepiej przeciwdziałać takim sytuacjom i nie regularnie oczyszczać sitka przy odpływach oraz nie wrzucać do nich przedmiotów, które mogłyby spowodować zator. Co robić jednak, jeśli dojdzie do zapchania rury?

Usuwanie zatoru przepychaczką

Najprostszą, często stosowaną w polskich domach metodą udrażniania zapchanych syfonów i odpływów z umywalek i zlewozmywaków, jest przepychaczka. Składa się ona z gumowego kielicha i drążka, najczęściej drewnianego lub plastikowego. Nowoczesne przepychaczki posiadają pneumatyczny mechanizm, ułatwiający korzystanie z nich.

Zanim zaczniemy przepychać rury z użyciem przepychaczki, powinniśmy zatkać otwór przelewowy, a następnie to samo zrobić z otworem odpływowym i kilkukrotnie docisnąć kielich. Gdy woda w umywalce czy zlewie odpłynie, wraz z nią być może rura udrożni się. Jeśli nie, czynność tą będzie trzeba powtarzać do skutku. Istnieje przy tym niebezpieczeństwo zapchania instalacji kanalizacyjnej, ponieważ zator zostanie przepchnięty dalej, w miejscu niedostępnym dla nas.

Dobrym sposobem jest wypchanie pod ciśnieniem, nieczystości w rurach i syfonie do odpływu i umywalki. Wtedy będzie można je usunąć. Gumowy kielich przepychaczki trzeba wówczas ustawić nad odpływem i lekko nacisną. Następnie poprzez gwałtowne pociągnięcie w górę, pozwalamy nieczystościom wypłynąć na zewnątrz.

Chemia w usuwaniu zatorów

Kolejnym sposobem usuwania zatorów jest skorzystanie z chemii specjalistycznej. Środki chemiczne wsypuje się lub wlewa do odpływu i czeka, aż same rozpuszczą nieczystości. Jeśli jednak zatkana jest rura odpływowa, mogą one okazać się nieskuteczne.

Jak usunąć poważny zator?

Kiedy domowe sposoby przetykania rur kanalizacyjnych zawiodą, nie pozostaje nam nic innego, jak wezwać hydraulika. Pogotowie kanalizacyjne, takie jak Spectare, wykorzysta do udrażniania kanalizacji odpowiednie narzędzia, które nie zniszczą rur, ale usuną zator.

Czasem nie warto samodzielnie przepychać rur, zwłaszcza z wykorzystaniem sprężyn ręcznych lub elektrycznych.  Paradoksalnie może dojść do uszkodzenia instalacji. Nie można także na własną rękę usuwać zatorów, jeśli niedrożne jest przyłącze kanalizacyjne. Wtedy trzeba wezwać specjalistyczną ekipę. Doświadczeni pracownicy firm świadczących usługi czyszczenia kanalizacji, np. firmy Spectare wykorzystają techniczne możliwości dla postawienia dokładnej diagnozy problemu i jego rozwiązania.