Ferie w Edynburgu

Edynburg – stolica Szkocji – jest tak samo piękny latem, jak i w czasie innych pór roku. A może nawet zimą jest najpiękniejszy, gdy biały, śnieżny puch spowija wznoszący się nad miastem zamek i okoliczne kamieniczki, a w oknach wystawowych pojawiają się świąteczne ozdoby i światełka. Ale to także doskonałe miejsce do wyjazdu na ferie – magiczne, klimatyczne i czarujące! Klimat z przełomu XIX i XX wieku oczywiście nie wszystkim przypadnie do gustu, ale większość powinna być zachwycona!

Szkocka pogoda jest jak szkocka spódniczka – w kratkę. Przez większą część roku pada lekki deszczyk, ale te wszystkie chmury, mgły, wiatr, mżawka i niezwykła, historyczna atmosfera tworzą razem niesamowitą mieszankę, która idealnie ze sobą współgra. Fani romantycznych, gotyckich i kryminalnych powieści będą zachwyceni! Zima zresztą wszystko jest spowite wspomnianym już, białym puchem i prezentuje się jeszcze magiczniej niż zazwyczaj, dlatego ferie w Edynburgu to jak najbardziej słuszny pomysł!

Stolica Szkocji jest siódmym pod względem wielkości miastem Wielkiej Brytanii i drugim – po Glasgow – pod tym samym względem miastem szkockim. Edynburg jest przy tym uznawany za jeden z najlepszych punktów do osiedlenia się w całej Wielkiej Brytanii! Nic dziwnego, że tłumnie zjeżdżają tam zarówno Polacy, jak i przedstawiciele innych krajów! W Szkocji jest przy tym bardzo dużo rzeczy do zwiedzenia i obejrzenia – wystarczy wyjechać nieco za miasto, by móc zachwycić się pięknem przyrody, jezior i łąk. W samym mieście zaś mamy do wyboru między innymi: Camera Obscura and World of Illusions, National Museum of Scotland (niezwykłe, a w dodatku darmowe!), park zoologiczny w Szkocji, ogrody Princess Street Gardens, a przede wszystkim Edinburgh Castle i Palace of Holyroodhouse. Pierwsza forteca zaczęła być budowana już w XII wieku i wznosi się w ścisłym centrum miasta, na szczycie wzgórza, które ma 120 metrów nad poziomem morza. Ten drugi zaś jest pałacem, będącym rezydencją brytyjskich monarchów w Szkocji. Pałac został ukończony w obecnym kształcie w XVII wieku i wznosi się przy wschodnim końcu Royal Mile, która prowadzi do zamku.

To przede wszystkim miasto polecane na wyjazd zimowy osobom, które uwielbiają historię, legendy, piękno przyrody i lubią przesiadywać wieczorami w ciepłych kafejkach, przy grzanym piwie lub whisky. Komu podobny wyjazd nie sprawiłby przyjemności? Zapewne tym, którzy wolą raczej uciec w ciepłe kraje – w Szkocji z pewnością w okresie zimowym będzie zimniej niż w Polsce, ale komu to nie przeszkadza, powinien polecieć właśnie do Edynburga. Wrażenia niezapomniane!