Wyspa Skye – idealna dla wszystkich marzycieli

Wyspa Skye jest drugą pod względem wielkości wyspą w Szkocji, a czwartą na Wyspach Brytyjskich. Od roku 1995 połączona jest z lądem mostem. Zapewne wiele osób nawet nie wie, że wielokrotnie widziało tamtejsze krajobrazy na przykład na filmach – to właśnie na wyspie Skye kręcono sceny na przykład z „Prometeusza”, filmu „Nieśmiertelny”, „Przełamując fale” czy choćby „Gwiezdny pył”. Malownicze widoki – jedne z najpiękniejszych w Europie – zasługują z pewnością na zobaczenie na żywo. Oto kilka informacji dla wszystkich podróżników o Wyspie Skye!

Wyspa Skye – informacje

Kto pragnie naładować akumulatory, spędzić czas obcując z pięknem przyrody i spokojnie wypocząć, powinien odwiedzić właśnie Wyspę Skye. Znana jest pod angielską nazwą Isle of Skye, ale także gaelicką – An t-Eilean Sgitheanach. W ogóle na całej wyspie ludzie posługują się zarówno angielskim, jak i właśnie gaelickim – nawet napisy drogowe są w obu językach. To lokalny język, należący do grupy goidelskiej języków celtyckich. Wywodzi się bezpośrednio z irlandzkiego języka i był najważniejszym językiem w Szkocji od X do XII wieku. Chętni mogą się go nieco pouczyć – jest trudny, ale piękny!

Na Wyspę Skye najlepiej wybrać się samolotem z Warszawy do Glasgow, a następnie skorzystać z mostu w miejscowości Kyle of Lochalsh, bądź też skorzystać z promu z Mallaig do Armadale lub z Glenelg do Kylerhea. Wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport. Gdzie się zatrzymać? Istnieje wiele hotelów, schronisk i pensjonatów wartych uwagi i dosyć tanich – za około 400 – 600 złotych poza sezonem można spędzić na tej pięknej wyspie nawet cały tydzień. Z pewnością najbardziej warte uwagi są pensjonaty bed & breakfast (b&b), gdzie za około 50 funtów otrzymamy pokój i dodatkowo śniadanie. Wszystko utrzymane jest w wysokim standardzie, a widoki naprawdę zapierają dech w piersi! Wiele osób decyduje się też na biwakowanie pod namiotem – przeznaczonych jest do tego mnóstwo miejsc kempingowych.

Wyspa Skye – ciekawostki

Na Wyspie Skye można posługiwać się zarówno funtami brytyjskimi, jak i funtami szkockimi, które są im równe. Nie jest drogo – za porządny obiad zapłacimy od kilku do kilkunastu funtów, a jest co kupować! Prócz lokalnego jedzenia i przysmaków, warto wypróbować przede wszystkim lokalnej whisky! Jedyna na wyspie i słynna destylarnia znajduje się w wiosce Talisker. Tamtejszy produkt jest mocny – ma 45,8%, a proces destylacji nie zmienił się od przeszło 175 lat, więc można skosztować łyku naprawdę niebywałego, historycznego trunku.

Co można robić na Wyspie Skye? Pić, śmiać się, uprawiać sport, zwiedzać (a naprawdę jest co!) i doskonale wypoczywać! Widoki są niesamowite, a niektóre tereny nieskalane ręką człowieka! Możemy też posłuchać niesamowitych historii, jak ta o skale Starca ze Storr, o Czarodziejskiej Chorągwi według legendy przekazanej MacLeodom przez elfy, czy o Florze MacDonald, która pomogła w ucieczce Karolowi Edwardowi Stuartowi. Czas spędzony na Wyspie Skye będzie na pewno niezapomniany! To idealne miejsce dla wszelkich twórców – malarzy, poetów, pisarzy, czy po prostu marzycieli.