Rovaniemi w Laponii – miasto Świętego Mikołaja

Czy jest ktoś, kto nie marzył kiedyś o wycieczce na północ, zobaczeniu na żywo reniferów, zorzy polarnej i zwiedzeniu miejsca zamieszkania Świętego Mikołaja? Ja marzyłam od dawna i naprawdę chciałam odbyć podobną, zimową podróż. Powiem tak – z pewnością nie jest to tania wyprawa, ale warta przeżycia!

Pewnie każdy z Was wie, że Mikołaj mieszka w Laponii – dzieci z całego świata piszą do niego co roku listy z prośbami o prezenty. A Mikołaj odpisuje, przyjmuje gości w swojej wiosce, a wokół niego krzątają się elfy! Gdzie można to wszystko zobaczyć na własne oczy? Oczywiście w Rovaniemi!

Podróż na północ marzyła mi się od dawna – szczególnie w zimowym, przedświątecznym okresie do Rovaniemi tłumnie zjeżdżają fani Mikołaja z całego świata! Stojąc w międzynarodowej kolejce człowiek czuje się naprawdę niezwykle – a jeszcze bardziej, gdy ma wreszcie okazję zobaczyć Świętego Mikołaja! Choć każdy dorosły wie, że to po prostu świetny zabieg marketingowy, prawdziwy święty mieszkał na terenie dzisiejszej Turcji, a Wioska Mikołaja w Rovaniemi powstała dopiero w latach 80’ XX wieku, i tak ulega się magii tego miejsca!

Zresztą, atrakcji jest tu tyle, że ciężko byłoby nie ulec czarom – można na przykład skorzystać z możliwości przejażdżki saniami, zaprzężonymi w prawdziwe renifery! Z tej okazji rzecz jasna skorzystałam i jestem bardzo zadowolona! To piękne, majestatyczne i bardzo przyjazne zwierzęta. Na dodatkowe atrakcje w Rovaniemi można wydać więcej pieniędzy, jako że sam wstęp do Wioski Mikołaja jest bezpłatny. A jest co oglądać! To miasto w północnej Finlandii, które znajduje się zaledwie kilka kilometrów od północnego koła podbiegunowego, więc zorza nie jest niczym niezwykłym. Jej widok jednak przyprawia o dreszcze! Wielką atrakcją Laponii jest lodowy hotel, wykonany w całości z lodu i śniegu, gdzie można normalnie spać i zjeść gorący posiłek!