Na zimę w Alpy! – porady, ośrodki, ceny

Podobno zima najpiękniejsza jest w górach – zgodzi się z tym stwierdzeniem każdy, kto choć raz odbył zimową podróż w Tatry, Bieszczady czy Alpy. Właśnie w tych ostatnich górach rezerwuje sobie miejsce zimą każdy fan takich sportów jak narty, snowboard, czy łyżwy – ale w Alpach można natrafić na wiele więcej niesamowitych atrakcji! Gdzie najlepiej pojechać, co robić i ile za to zapłacimy? Krótki poradnik dla tych, którzy planują wyjazd w Alpy – który być może przekona tych, którzy jeszcze nie są pewni, czy chcą się tam wybrać.

Alpy – gdzie i dlaczego się wybrać?

Alpy to najwyższy łańcuch górski Europy, który ciągnie się łukiem od wybrzeża Morza Śródziemnego, aż po dolinę Dunaju ulokowaną w okolicach Wiednia. Najwyższym szczytem tego pasma górskiego jest Mont Blanc, który ma blisko 5 tysięcy metrów. Chcąc wybrać się w te góry, mamy do wyboru kilka krajów – Francję, Austrię, Słowenię, Włochy, Niemcy oraz Szwajcarię. To właśnie przez nie biegnie bowiem łańcuch Alp.

Które kraje i miejsca są jednak najlepsze i dlaczego? Turyści oblegają zwłaszcza regiony Alp Szwajcarskich, a także Alpy Francuskie, wśród których można wymienić Alpy Nadmorskie, Prowansalskie, Wysokie i Delfinackie, jak również Sabaudię. To właśnie w Górnej Sabaudii, w paśmie Alp Graickich położony jest Dach Europy – Mont Blanc. Nie mniejszą popularnością cieszą się też malownicze Alpy Bawarskie – głównie za sprawą bajkowych zamków i przepięknych widoków, które poruszą serca i wyobraźnię każdego, czy to w zimie, czy w trakcie jakiejkolwiek innej pory roku. Za najlepsze ośrodki narciarskie uważa się: Zermatt w Szwajcarii, u stóp Matterhornu, Chamonix we Francji przy Mont Blanc, Davos i Grindelwald w Szwajcarii, Garmisch-Partenkirchen w Niemczech czy Seefeld w Austrii.

Zima w Alpach – co robić i ile to może kosztować?

Urokliwe budynki, ośnieżone drzewa i skały, uliczki pełne sklepów i towarów, a także dużo zabawy na śniegu – to wszystko oferują Alpy. Można tam nie tylko zjeżdżać na nartach, ale też na snowboardzie, jeździć na łyżwach, urządzać sobie piesze wycieczki, brać udział w kuligu, albo kąpać się w gorących źródłach. Baseny termalne znajdują się na przykład Niemczech i Szwajcarii. Największe i zapewne najbardziej znane uzdrowisko tego typu znaleźć zaś można w Leukerbad, właśnie w szwajcarskim kantonie Wallis. Można tam leczyć reumatyzm i artretyzm – podróż w Alpy może mieć zatem profil zdrowotny!

A ile to wszystko może kosztować? Ceny są różne – w zależności od popularności obiektu i czasu, kiedy zdecydujemy się tam jechać. Najbardziej oblegane są Alpy w sezonie świąteczno-noworocznym oraz w trakcie ferii zimowych.