Zaburzenia odżywiania – trudna historia powrotu do zdrowia

Zaburzenia odżywiania uważa się ciągle za wymysł nastolatek. Mało kto uznaje te dolegliwości za chorobę „z prawdziwego zdarzenia”. Tymczasem zarówno bulimia, jak i anoreksja lub kompulsywne objadanie się mogą doprowadzić nawet do śmierci.

Ola i jej walka o samą siebie

Ola teoretycznie była zdrowa, jednakże wewnątrz bardzo cierpiała. Odkąd tylko pamięta nienawidziła swojego ciała. Była przekonana, że nie zasługuje na nic dobrego… przecież była brzydka, nieatrakcyjna seksualnie, nikogo nie była w stanie przytrzymać przez dłuższą chwilę. Wszelkie niepowodzenia w szkole, a później w pracy, uznawała za dowód na swoją nieudolność. Uważała, ze skoro nie potrafi schudnąć, jest do niczego.

Ta sympatyczna i pełna pomysłów młoda dziewczyna z Sosnowca nie mogła wybaczyć sobie każdego zjedzonego ciasteczka. Miała obsesję na punkcie swojej diety. Wyliczała każdą kalorię, znała tabele indeksu glikemicznego oraz próbowała rozmaitych aktywności fizycznych. Niestety, nie wiedzieć czemu, przy każdym stresie lub większym napięciu jej plan diety łamał się i… dziewczyna sięgała po słodycze i ogromne ilości śmieciowego jedzenia.

Kompulsywne objadanie się jako choroba cywilizacyjna

Kompulsywne objadanie się to zaburzenie, które polega na używaniu jedzenia jako środka na stres lub napięcie emocjonalne. Chorzy nienawidzą swojego ciała i reagują panicznie na każdy dodatkowy kilogram, jednakże żal, gniew i smutek rozładowują tylko poprzez napady wilczego głodu. Właśnie w taki zaklęty krąg wpadła Sosnowiczanka, dla której jedyną droga okazała się terapia w ośrodku Droga Powrotna.

Zaburzenia odżywiania są bardzo specyficznymi uzależnieniami. Ola przez wiele lat nie rozumiała, że to nie w niej tkwi problem. Jej problemem były złe przekonania o wartości emocjonalnej jedzenia oraz uzależnienie od cukru i innych substancji stymulujących ośrodki przyjemności. To nie tak, że Ola po prostu tyła i nie znała umiaru. Musiała przejść przez terapię, dzięki której odzyskała kontrolę nad swoją dietą i udało jej się odnaleźć zdrowy sposób na rozładowywanie emocji.

Uzależnienie behawioralne

Zaburzenia odżywiania można zaliczyć do grupy uzależnień behawioralnych, związanych z wielokrotnym powtarzaniem określonych czynności w celu uzyskania określonych emocji. Jeżeli chory nie może wykonać konkretnego działania, denerwuje się, stresuje, narasta w nim napięcie. Tego typu uzależnienie wiąże się z wytwarzaniem szeregu negatywnych złudzeń, na których chory opiera swoją wiedzę o świecie.

Odzyskaj kontrolę nad swoim życiem dzięki leczeniu zaburzeń odżywania we Wrocławiu drogapowrotna.pl.