Wykorzystanie żurawi na budowach w różnych częściach świata

Żurawie i dźwigi widziane z daleka prezentują się niezwykle okazale. Niektórzy wręcz boją się takich narzędzi. Uważamy, że obsługujący żurawie muszą wykazywać się dużą odwagą i umiejętnościami. Prawda jest jednak taka, że różne urządzenia dźwigowe i suwnice to maszyny, bez których nie uda się postawić nowoczesnych konstrukcji. Stanowią więc standardowy element wyposażenia szanujących się firm budowlanych.

Żurawie budowlane na świecie

Co ciekawe, dźwigów używali już starożytni Grecy. Łączyli oni razem kilka bloczków, po czym ustawiali na nich specjalne ramię – zwane wysięgnikiem. Takie wydawałoby się proste urządzenie bardzo przyspieszyło prace budowlane. Współczesne dźwigi są oczywiście naszpikowane techniką i mają wiele dodatkowych funkcji jednakże podstawowa zasada ich działania jest taka sama. Zasady fizyki przecież się nie zmieniły. To, co odróżnia współczesne żurawie od starożytnych to przede wszystkim ich wielkość. Dzisiejsze mają naprawdę duże rozmiary.

W drugiej połowie XIX w. dźwigi były stosowane w dosyć szerokim zakresie. Ich popularność wzrosła przez wzgląd na rozkwitający w różnych miejscach świata przemysł ciężki. W 1898 r. Niemiec Carl Flohr po raz pierwszy do dźwigu użył silnika prądu zmiennego. To on zapoczątkował swoistą rewolucję w budowie dźwigów. Od tego momentu żurawie miały wbudowany napęd elektryczny. W drugiej połowie XX w. zastosowano hydrauliki i pneumatyki do napędu dźwigów, zwiększono prędkość jazdy kabiny, zastosowano programowe sposoby sterowania dźwigami.

Dzisiejszy rozwój branży dźwigowej

Współcześnie rynek dźwigowy jest prawie w całości zdominowany przez cztery wielkie konsorcja. Mowa tu o OTIS, THYSSEN, SCHINDLER i KONE. Co ważne, przemysł dźwigowy – szczególnie w Polsce – ma przed sobą dużą przyszłość. Na rynku można znaleźć szereg mniejszych prywatnych firm, które zajmują się modernizacją i instalacją dźwigów. Do takich przedsiębiorstw można zaliczyć m.in. świetnie rozwijający się Elektrowit. Coraz więcej jest także spółek, które specjalizują się w produkcji pojedynczych podzespołów, w tym np. aparatur sterowych lub elementów mechanicznych. Rozpoczyna się także walka o zlikwidowanie monopolu trzech wielkich producentów. Nieśmiało do rywalizacji przystępują mniejsze firmy, które chcą nie tylko instalować lub serwisować gotowe urządzenia, ale także sprzedawać własne konstrukcje dźwigowe. Cechuje je świeże podejście i kreatywność w wykorzystaniu najnowszych rozwiązań technicznych.

Nie musisz obawiać się awarii sprzętu. Modernizacja suwnic z Elektrowit to sprawdzona jakość.