Uzależnienia behawioralne – czym są, jak je rozpoznać i jak leczyć?

Nie jest prawdą, że problemy psychologiczne nie pojawiały się wcześniej, a dopiero w czasach współczesnych mamy wątpliwą przyjemność obserwować ich rozkwit. Prawdą jest, że o niektóre uzależnienia o wiele łatwiej teraz niż dawniej, jednak wszystko to opiera się o zachowania, które znane były ludziom od lat. Hazard, seksoholizm, narkomania, alkoholizm – o tym mówi się głośno. Istnieje jednak o wiele więcej uzależnień – w tym behawioralne, o których mówi się mniej, a teraz są prawdziwą plagą!

Czym są uzależnienia behawioralne?

Behawioryzm jest kierunkiem psychologicznym, który rozwinął się w XX wieku, przede wszystkim na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki. Nazwa tego kierunku pochodzi od słowa „behawior” lub „behaviour”, oznaczającego „zachowanie”. Wszystko co ma związek z zachowaniem określane jest zwykle – również w psychologii – jako behawioralne. Uzależnienia tego typu są więc związane z określonym zachowaniem, czyli powtarzaniem pewnych czynności, albo też grupy jakichś czynności, przy czym ma to charakter wielokrotny, a poza tym celem czynności jest uzyskanie pewnego stanu emocjonalnego. Chodzi o pojawienie się tak stanów emocjonalnych jak ulga, przyjemność czy euforia. Celem jest zaspokojenie swoich potrzeb różnego typu.

Wśród uzależnień behawioralnych, jakie obserwujemy obecnie najczęściej, prym wiedzie uzależnienie od telefonu czy od sieci internetowej. Częsty jest również pracoholizm, zakupoholizm, uzależnienie od pornografii, ale także i hazard, albo zaburzenia odżywiania, czyli na przykład kompulsywne objadanie się. Podobnych zachowań jest oczywiście o wiele więcej, więc dobry psycholog musi umieć wyróżnić zaburzenia pacjenta, a także odróżnić zachowania właściwe od atypowych.

Jak rozpoznać i leczyć uzależnienia behawioralne?

Rozpoznanie uzależnień behawioralnych nie powinno być trudne – zwykle sam chory zauważa, że pewne sprawy wymknęły mu się spod kontroli. Oczywiście, chory wytwarza szereg mechanizmów obronnych, więc zadaniem bliskich jest też uważna ich obserwacja, by wyłapać moment, gdy ktoś powinien wreszcie zgłosić się na terapię. Przede wszystkich chodzi o to, że chęci zaspokojenia jakiegoś celu towarzyszy wręcz bardzo silne, niemal nie do opanowania pragnienie. To przymus robienia czegoś, połączony z chęcią uzyskania satysfakcji z wykonania tej czynności, przy czym jej częstotliwość niestety stale wzrasta.

Leczenie uzależnień behawioralnych nie jest proste, choć wszystko zależy od ich rodzaju. Kto szuka pomocy, powinien się zgłosić na przykład do ośrodka leczenia z uzależnień Droga Powrotna. To pierwszy krok w drodze do wyzdrowienia!

Odzyskaj kontrolę nad swoim życiem z leczeniem alkoholizmu we Wrocławiu drogapowrotna.pl.