Reportaż podróżniczy

Reportaż jest takim gatunkiem literackim, którego zadaniem jest relacjonowanie wydarzeń widzianych okiem autora. Może być to zrealizowane zarówno w formie literackiej, jak i fotograficznej, a nawet filmowej. Jak wygląda kwestia reportaży podróżniczych i czy każdy może je tworzyć?

Jak zostało wyżej wspomniane, reportaż to twór niezwykle ciekawy. Ociera się wręcz o literaturę faktu, ale także o literaturę piękną, jednak jego zadaniem pozostaje oddawanie rzeczywistości i pokazywanie jej odbiorcy. Ważne zatem, by podczas tworzenia być wiernym tematowi i przekazać rzeczywiście to, co się widzi.

Szczególną odmianą reportażu jest reportaż podróżniczy, który, jak sama nazwa wskazuje, ma za zadanie relacjonować podróż w pewne miejsca tak, by odbiorca, który być może nigdy w tym miejscu nie był, mógł poznać i zrozumieć świat, którego nie zna. W jaki sposób można tego dokonać?

Rodzaje reportaży podróżniczych:

  • Najbardziej popularna forma to dzienniki i pamiętniki z podróży. Zapiski z trasy oraz opisy miejsc czy zwyczajów mieszkańców odległych krain to niejednokrotnie mógłby być materiał na książkę którą z przyjemnością wielu entuzjastów podróżowania by przeczytało. Dzienniki mogą być świetną bazą pod wydanie owej książki dzięki temu, że autorzy zazwyczaj prowadzą obszerne zapiski i notatki z każdego etapu wędrówki czy zwiedzania kolejnych miejsc.
  • Formą reportażu mogą być także zdjęcia. Fotografie robione w każdym miejscu, w którym się jest, to uwiecznianie nie tylko niezapomnianych chwil, ale także dokumentacja, która może posłużyć innym do poznania miejsc, w których nigdy nie byli. Niewątpliwą zaletą tej formy jest fakt, że zapis wizualny pozwala najdokładniej oddać rzeczywistość. A poza tym – zdjęcia może robić każdy.
  • Film to forma reportażu, która najwierniej oddaje rzeczywistość. Można do niej dołączyć także rozmowy ze spotykanymi po drodze ludźmi, dzięki czemu całość stanie się pełniejsza i zyska więcej wartości merytorycznej dla odbiorcy.

Jak widać, reportaż podróżniczy to nie tylko książki, ale także fotografie i filmy, które każdy może amatorsko tworzyć podczas dalekich podróży. Taka forma utrwalania rzeczywistości to ogromne źródło wiedzy, ale także i dokumentacja wspaniałych wspomnieć – i świetna pamiątka.