Terapia uzależnień – długa podróż, na której końcu czeka Twoje życie

Uzależnienie to podstępna choroba, która rozwija się powoli, jednak gdy uda jej się opanować ciało i umysł człowieka, z niszczycielską siłą zaczyna odbierać wszystko, co niegdyś było dla niego ważne – oddala od rodziny i przyjaciół, komplikuje życie zawodowe, wreszcie rujnuje stabilizację finansową i zdrowie. Jedyną drogą do odzyskania tego wszystkiego jest walka z nałogiem. I choć droga ta jest trudna i wyboista, daje szansę na powrót do dawnego życia.

Powiedz stop uzależnieniu

Osoby uzależnione zwykle długo nie dostrzegają swojego problemu, ponieważ każdy nałóg jest sposobem na poprawę samopoczucia i dopóki działa, trudno się z nim rozstać. Dlatego do specjalistycznego ośrodka, w którym przeprowadzana jest terapia uzależnień we Wrocławiu, trafiają zwykle osoby w zaawansowanej fazie choroby. Nałogowe przyjmowanie substancji psychoaktywnych takich jak alkohol czy narkotyki uzależniają nie tylko psychicznie, ale też fizycznie. W kolejnych fazach choroby przyjmowanie ich często wiąże się więc już nie tyle z chęcią poprawy nastroju, co uniknięcia złego samopoczucia wynikającego z fizycznych potrzeb ciała, które dopomina się kolejnej dawki. Na tym etapie powiedzenie sobie „stop” jest niezwykle trudne, często wymaga silnych bodźców oraz przede wszystkim uświadomienia sobie problemu. Silnym bodźcem do chęci zerwania z nałogiem bywa utrata zdrowia, pracy lub prośby najbliższych. Zwykle jednak wypracowanie i podtrzymanie tej motywacji odbywa się podczas terapii.

Odzyskaj swoje życie

Jak podkreślają specjaliści, uwolnienie się od nałogu możliwe jest wyłącznie za pomocą profesjonalnej terapii. Podczas wychodzenia z uzależnienia potrzebne jest nieustanne wsparcie psychologiczne, ale często także pomoc lekarska w zakresie łagodzenia objawów somatycznych odstawienia substancji psychoaktywnej. Właśnie dlatego w całej Polsce terapia uzależnień (Wrocław nie jest tu wyjątkiem) przeprowadzana jest w specjalnych ośrodkach, zatrudniających specjalistów z różnych dziedzin, którzy mają na celu kompleksowo pomagać pacjentom w wychodzeniu z nałogu. Samą terapię można porównać do długiej podróży, podczas której napotyka się wiele przeszkód i chwil zwątpienia, ale również wiele radosnych chwil. Podróż taka może trwać wiele miesięcy lub lat, jednak jeśli odbywa się z przewodnikiem i w grupie wsparcia, z każdym dniem przybliża pacjenta do sukcesu, a więc do uwolnienia się z nałogu i powrotu do dawnego życia. Ośrodek Droga Powrotna, którego specjalizacją jest terapia uzależnień Wrocław, ma pod względem organizowania takiej „podróży” bogate doświadczenie i jest w stanie pomóc pacjentom na różnym etapie choroby.